Ett livsmedelsföretag producerar, bearbetar eller distribuerar mat. Företaget kan vara privat eller offentligt och drivas med eller utan vinstintresse. I Eslöv finns drygt 220 livsmedelsföretag, allt ifrån kiosker och mobila vagnar till restauranger, butiker och livsmedelsindustrier.
Ansvaret för den offentliga kontrollen av dessa livsmedelsanläggningar utförs av Miljöavdelningen. Alla är registrerade eller godkända av oss och vi utför kontroller utefter en kontrollplan. Antalet besök per år styrs av anläggningarnas storlek men även av de risker som kan uppstå i hanteringen.
Smiley
Smiley är ett premieringssystem som uppmärksammar godkända livsmedelsanläggningar med en god livsmedelshygienisk hantering.
Miljö och Samhällsbyggnad att publicerar efterhand godkända "Smiley-anläggningar" på Eslövs kommuns hemsida.
Eslövs kommun, 241 80 Eslöv
Telefon: 0413-620 00
E-post: kommunen@eslov.se
Org.nr: 212000-1173
Stadshuset, Gröna torg 2 i Eslöv
Karta över Eslövs kommun