Eslövs kommun logotyp

Kontakta oss

Ring oss om du har frågor om bygglov och anmälan, undrar vilka bestämmelser som gäller för en fastighet eller vill göra en anmälan om olovligt byggande eller ovårdade tomter. Du kan också boka tid för att träffa en handläggare.

Eslövs kommun följer offentlighetsprincipen och måste därför lämna ut allmänna handlingar som inte omfattas av sekretess. Om du önskar att anmäla ett ärende anonymt, ber vi dig att skicka in anmälan med vanlig post (ej e-post) utan avsändare.

Handläggare

Kart- och bygglovsavdelningens handläggare har telefontid vardagar 10.00-12.00. Övriga tider 8.00-10.00 och 12.00-16.30 kan du lämna meddelande för att bli uppringd.

Ahmad Okal, bygglovshandläggare 0413-621 86
Anmälan, bygglovsärenden
ahmad.okal@eslov.se

Marika Brockie, byggnadsinspektör 0413-623 24
Anmälan, bygglovsärenden och förhandsbesked
marika.brockie@eslov.se

Pia Olsson-Ljungberg, bygglovsarkitekt 0413-627 84
Bygglovsärenden, förhandsbesked
pia.olsson-ljungberg@eslov.se

Semsudin Bajramovic, byggnadsinspektör 0413-621 18
Anmälan, bygglovsärenden
semsudin.bajramovic@eslov.se

Esther Looren de Jong, bygglovshandläggare 0413-626 28
Olovligt byggande, ovårdade tomter
esther.loorendejong@eslov.se

Christian Nielsen, kart- och bygglovschef 0413-621 25
christian.nielsen@eslov.se

 

Frågor om detaljplanering och översiktsplan 

Elin Karlsson, Planarkitekt
Telefon: 0413-620 84
Elin.Karlsson@eslov.se

Minna Hatti, Planarkitekt
Telefon: 0413-620 18
minna.hatti@eslov.se

Thomas Oskarsson, Planarkitekt
Telefon: 0413-623 15
thomas.oskarsson@eslov.se

Torsten Helander, Stadsarkitekt
Telefon: 0413-629 95
torsten.helander@eslov.se

Översiktsplan
Karolina Nilsson, Planarkitekt
Telefon: 0413-623 67
karolina.nilsson2@eslov.se 

Helena Nilsson, Plan- och fastighetsadministratör
Telefon: 0413-623 49         
helena.nilsson@eslov.se

Frågor om mark, industrimark och tomtköp

Arrendemark
Patrik Larsson, Mark- och exploateringsingenjör
Telefon: 0413-621 77
patrik.larsson@eslov.se

Tomtkö och styckehustomter
Filip Preston, Mark- och exploateringsingenjör
Telefon: 0413-625 47
filip.preston@eslov.se

Industrimark och exploatering
Cecilia Erlandsson, Exploateringsingenjör
Telefon: 0413-622 68
cecilia.erlandsson@eslov.se

Frågor om bostadsanpassningsbidrag
Elna Hallin
Telefon: 0413-622 87
elna.hallin@eslov.se

Sidan uppdaterad: 2017-10-24

KONTAKTA OSS

Kart- och bygglovsavdelningen har telefontid 10.00-12.00 varje vardag.
Övriga tider kan du lämna meddelanden eller maila oss.
Se rutan till vänster för telefonnummer och adresser.

Bygglovsinformation på biblioteket:

Ställ dina frågor till en bygglovshandläggare på biblioteket varannan torsdag (jämna veckor) klockan 16.00-19.00.

Ingen bygglovsinformation vecka 44, höstlovsveckan på biblioteket.

Informationen återkommer vecka 46.

Bygglovsansökan skickas till:
Eslövs kommun
Miljö och Samhällsbyggnad
Stadsbyggnad
241 80 Eslöv

Kontaktcenter

- välkommen till Eslövs kommun!

Telefon: 0413-620 00
E-post: kommunen@eslov.se

Besöksadress:
Stadshuset, Gröna torg 2 i Eslöv

Postadress:
Eslövs kommun, 241 80 Eslöv

Org.nr: 212000-1173

Fler kontaktuppgifter 

Följ oss

Eslövs kommun på Facebooklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

 

Händer i Eslövlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Facebooksida, kommunala
och andra arrangemang
i Eslövs kommun

Eslöv och jaglänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Facebooksida, nyheter
om Eslövs utveckling

Nyheter via RSS

Se alla våra kanaler