Flyinge får vatten från Södra Sandby

Flyingeområdet får åter vatten från Södra Sandby. Det innebär att vattnets hårdhet minskar och att behovet av disk- och tvättmedel ändras.
I mitten av juli fick Flyinge med omnejd åter vatten från den egna borran, efter ett åtta månader långt uppehåll.

Men nu har VA Syd åter fått problem med dricksvattenproduktionen i Flyinge. Råvattnet från borran har ändrat karaktär och är inte längre behandlingsbart i vattenverket.

Det innebär att VA Syd åter transporterar dricksvatten med tankbilar från Södra Sandby till Flyinge, där vattnet går ut i det vanliga ledningsnätet.

Det vatten som nu används är mjukare och därmed ändras doseringsmängd av tvätt- och diskmedel till det som gällde före den 17 juli.

Bevattningsförbudet i Flyinge, Gårdstånga, Hammarlunda och Holmby gäller fortfarande. Förbudet är nödvändigt för att klara tillgången på vatten.

VA Syds informationlänk till annan webbplats

Nyheten publicerad: 2012-08-02, klockan 07.42
Publicerad av: 
Bookmark and Share

Kontakta oss

Eslövs kommun, 241 80 Eslöv
Telefon: 0413-620 00
E-post: kommunen@eslov.se
Org.nr: 212000-1173

Besök oss

Stadshuset, Gröna torg 2 i Eslöv
Karta över Eslövs kommun

Följ oss