Jubileumsfyrverkeri och ljusshow

Eslövs 100-årsfirande inleds med jubileumsfyrverkeri vid tolvslaget och ljusshow på Stora torg med start på nyårsafton.
Ett färgsprakande och spektakulärt fyrverkeri markerar starten på 100-årsfirandet i Eslöv. Om det inte blir dåligt väder under nyårsnatten ska det gå bra att se fyrverkeriet i hela centralorten och omgivande landsbygd.

Uppskjutningen av fyrverkeriet sker i Trollsjöområdet i Eslöv. På grund av uppskjutningen är Odengatan mellan Skolgatan och Remmarlövsvägen stängd för trafik och parkering på nyårsafton klockan 15-01. Boende vid Odengatan kan åka till och från sina bostäder.

På nyårsafton är det premiär för en ljusshow på Stora torg. Den pågår till den 9 januari. Ljusshowen startar vid skymningen och pågår till klockan 22. Sedan startar den igen klockan 06 och pågår till gryningen.

I showen ingår ett ljusspel på Hotell Stenssons fasad. Dessutom visas Eslövsbilder, ett par bilder från varje årtionde från 1911 och till 2011. Arrangörer är Kultur och Fritid och Sparbanken Öresund.

Nyheten publicerad: 2010-12-28, klockan 08.19
Publicerad av: 
Bookmark and Share

Kontakta oss

Eslövs kommun, 241 80 Eslöv
Telefon: 0413-620 00
E-post: kommunen@eslov.se
Org.nr: 212000-1173

Besök oss

Stadshuset, Gröna torg 2 i Eslöv
Karta över Eslövs kommun

Följ oss