Dansare och bowlare får stipendier

Dansaren Fredrik Bengtsson och bowlaren Tim Roth får Eslövs stipendier till unga talanger. Stipendierna delas ut vid galakvällen den 3 februari.
Kultur- och fritidsnämnden i Eslöv delar sedan några år tillbaka ut ett kulturstipendium och ett idrottsstipendium varje år. Båda stipendierna är på 5 000 kronor.

Kulturstipendiet går i år till dansaren Fredrik Bengtsson. Han har medverkat i Cats på Nöjesteatern och Singing in the Rain på Malmö opera. Dessutom har han koreograferat egna dansshower, bland annat Summer kick-in Eslöv 2010.

Idrottsstipendiet går i år till bowlaren Tim Roth. Han är en talang som satsar stort på sin sport. Tim Roth är 13 år men har redan vunnit många stora tävlingar. Han är utsedd till Skånes bäste bowlare i sin åldersklass.

Utdelningen av Eslövs priser och stipendier sker vid en galakväll i Medborgarhuset den 3 februari. Fredrik Bengtsson med dansare, Vocal Six och Los Quattros svarar för underhållningen. Programmet presenteras av Klara Zimmergren.

Nyheten publicerad: 2010-12-16, klockan 12.52
Publicerad av: 
Bookmark and Share

Kontakta oss

Eslövs kommun, 241 80 Eslöv
Telefon: 0413-620 00
E-post: kommunen@eslov.se
Org.nr: 212000-1173

Besök oss

Stadshuset, Gröna torg 2 i Eslöv
Karta över Eslövs kommun

Följ oss