Busslinje vid Löberöd får vara kvar

Busslinjen Löberöd-Östraby ska trafikeras som tidigare på dagtid, men med en justering av tiden. Eslöv och Hörby delar på kostnaden.
Protesterna mot Skånetrafikens planerade indragning av busslinjen Löberöd-Östraby har varit omfattande. I planen ingick att Löberöds torg skulle bli slutstation på sträckan Eslöv-Löberöd från den 12 december.

Kommunerna Eslöv och Hörby har nu kommit överens med Skånetrafiken om att sträckan  Löberöd-Östraby ska trafikeras som tidigare på dagtid. Den enda förändringen är att bussen från Östraby avgår sju minuter tidigare på morgonen, kl. 6.50.

I avtalet ingår också att bussarna som ruller från Eslöv kl. 14.35 och 16.35 har Östraby som slutstation, precis som nu.

- Överenskommelsen gäller för ett år, till tidtabellskiftet den 10 december 2011, säger kommunalrådet Cecilia Lind. Under det året ska vi förhandla med Skånetrafiken om fortsättningen.

Nyheten publicerad: 2010-12-08, klockan 13.07
Publicerad av: 
Bookmark and Share

Kontakta oss

Eslövs kommun, 241 80 Eslöv
Telefon: 0413-620 00
E-post: kommunen@eslov.se
Org.nr: 212000-1173

Besök oss

Stadshuset, Gröna torg 2 i Eslöv
Karta över Eslövs kommun

Följ oss